Är du vacker nog?


Frisören – domaren som skiljer agnarna från vetet.
Jaha, får väl klippa mig nån annanstans då!
 

Snygg nog för lite gratis analys?
Inte det? Tja, då får du väl förbli långhårig och oanalyserad då.

Huruvida mannen där mitt på innerstadstorget är snygg eller ej är svårt att avgöra.
Kanske inte.
Verkar i vart fall inte vara nån håranalys han får.
Möjligen har han helt enkelt köpt sig en stunds vila i kommersyran.
Med extra ögoninpackning därtill.

PS. Och inte sjuttsingen kom jag ut på bokrean i natt. Scheisse!  DS.

 
// Linda Ronstadt – You’re no Good //
Annons

15 svar till “Är du vacker nog?

  1. Utseendediskriminering!!Fast annars är väl liksom tanken att man ska bli snyggare/vackrare… av klippningen?Bokrean blev nätbokhandelrea i år. Billigast så, och så har de ju öppet när man vill handla också. 🙂

  2. MAKI .......damen med rosor

    Underbart, underbart,,,,,,,att komma till Dina sidor……..Fortsättningen ska jag läsa dom dagligen. Mycket trevligare läsa VERKLIGEN VERKLIGA händelse i Gbg. Det är ju mycket kuligare,,,,,,,,,,,!
     Du har ju en otrolig språk fantasi om allt och ingenting, säger man så i positva inrikting?
    Att läsa GP på morgonen tillhör ju ritualer man inte kan vara utan, men det senaste tiden  har det bara varit ledsamheter till max.  Dyrt är det åxå!
    Böckerna har handlat sen många år från AdLibris via nätet,,,,,,,,i det långa loppet har jag tjänat på det……+ det blir böcker jag verkligen vill ha! Nu har jag sagt det!
    Önskar Dig en riktigt skön veckoslut……
    maki som ska jobba inatt………..
     

  3. Inne och önskar dig en trevlig helg innan jag far iväg till kneget.~i~ Kramizar ~i~

  4. Ha ha …Av tidpunkten på blogposten att dömma … :-)Inte vidare könstit att ho missa rean.< Anna-Lys not fishing after books >

  5. Och hur gick det med Aniaras hår. Blev det klippt.
    Jag hade hoppats på att få se skelettdelar när jag var på kurs.
     
    Jag lyckades se ett par utefikare på Järntorget.
     
    Men men vi har iaf varit och plågats i samma tandläkarlokaler.

  6. Så länge man betalar så är man nog \’vacker\’ eller \’snygg\’ nog… men inte skulle jag vilja ligga sådär med fötterna i vädret bland allt folk….
     
    Vi åkte in på bokrean på morgonen, men den är inte vad den har varit, visst, jag handlade upp min tusenlapp… men det var inte alls lika mycket jag var tvungen att \’välja bort\’… sorgligt

  7. Jo du! Tänkte på detdär med hårinpackningen…
    Får man det avklippta håret inslaget i paket då? att ta med sig hem eller ge bort till nån som fyller år eller så. Konstigt.
    Håranalys är väl en såndär där man kan se om personen nyttjat narkotika eller nåt sånt, fast det kanske man vet om innan i så fall. Men är det gratis så… 😀

  8. Meh….jag menade timma…inte timmer……

  9. Du, jag skulle gärna byta med den där karln nån timmer eller så. Vore fantastiskt att få ligga ett tag med benen i skyn för efter alltför mycket sittande på kontor känner man sig öm både här och där och lite halvsvullen i benen. Kanske går det vägen om jag sätter på mig tomtemasken från i julas och duttar lite after shave på hakan?
     
    Jasså du har inte varit på bokrean än, det har jag och det va ovanligt lite folk i butikerna tyckte jag, färre än förra året….eller så va det jag som stank vitlök från middagen jag va på innan och fick extra mycke "space" på köpet runt min lekamen pga detta. Det bidde mest barnböcker för min del, vilka jag ska ge till syrrans lille knatte så jag får en anledning att läsa saga. Jag bara älskar att läsa sagor för honom.
     

  10. Bokrean är inte längre som förut. Behöver jag en bok så köper jag den när jag är ute och reser. De är mycket billigare utomlands.
     
    Det borde stå på skylten – Om du inte tycker att du är vacker, låt oss ta hand om dig och du kommer att vara den vackraste som lämnar denna salong.
     
    Nu ska jag ut och möta våren
     

  11. Det va länge sen jag stog mitt i natten för att va först in för att fynda.
    Fast sista gången jag gjorde det tyckte jag inte att det va nå värre fynd.
    Det där med att ha en säng stående på typ Sergels torg å hyra ut den till stressade shoppare i typ 10 min 50 spänn.
    Det måste ju va en affärside.
    Sköt om dig

  12. Är det bara korthåriga som är snygga i Göteborg nuförtiden, då ? Och så en och annan långhårig som inte vågar erkänna att han/hon är vacker…;-) 

  13. Hej, jag kom inte heller ut på bokrean varken i natt eller i morse men men ska fösöka hinna dit imorgon efter jobbet. kram

  14. ha ha ja undrar om det är gurka han har på ögonen..
    Nä jag kom heller inte på bokrean,, hadde en katt som förpestade min nattvaro,,
    men  i natt ska elendet sova ute

  15. Okej så ni har er Cityakut men för oss luffare lite vid sidan av allfartsvägarna då?Ska vi få stå där med skägget i brevlådan och längta oss sjuka efter hårfön och pomada!?!*Kramizar*

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s